Televizyonlarda Görülen Kondansatör Arızaları

Kondansatör, devreler üzerinde bulunan ufak parçalardır. Günümüz teknolojisinde önemli bir yere sahip olan bu parçalar, elektronik ürünlerde kullanılmakta ve işlevsel bir görev görmektedir.

Ayrıca televizyon başta olmak üzere pek çok elektronik cihazda kullanılmaktadır. Bu ürünün görevi ise, elektrik yükünü depolama, reaktif güç kontrolü sağlama, bilgi kaybını engelleme ve alternatif akım ile doğrusal akım arasında dönüştürücü pozisyonunda işlem görmedir. Tüm entegre elektronik cihazların önemli bir parçası olan kondansatörler herhangi bir sebepten dolayı arıza verdiği taktirde yenisi ile değiştirilmelidir. Plakalar arasında kullanılan yalıtkan malzemelerin cinsi, çalışma prensibi, dayanma gerilimi ve depolama kapasitesi gibi nedenlere bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Bu özelliklere göre değişmekte olan ve sıfır devrelerde ihtiyaç duyulan kondansatörler, kullanım amacına göre belirlenir. Ayrıca söz konusu kondansatörlerin fiziksel çapları ise çalışma gerilimine veya depolayabilecek yük kapasitesine göre belirlenmekle beraber, bu nedenler ile doğru orantılı bir şekilde artış gösterir. Piyasa da bulunan kondansatörler farklı ebatlar ile karşımıza çıkmaktadır.


Ana kart kondansatör arızaların başlıca belirtileri, televizyonun güç düğmesine basılmasına rağmen açılmamasıdır. Ya da açılıp tekrar kapanması da olabilir. Bu gibi durumlarda arızanın tespitini yaparak kendiniz çözüm yöntemlerini denemek yerine, uzman bir televizyon servisinden teknik destek hizmeti almanız daha mantıklıdır. Firmamız da yapılan işlemler, öncelikle ana kart üzerinde bulunan korucuyu elementi çıkarmak ve kondansatörlerin durumunu incelemektedir. Yani fiziksel olarak sağlamı değil mi sorularına cevap bularak arıza tespit işlemlerinin belirlenmesi adımlarına geçilmektedir. Ayrıca ekiplerimiz bir fener yardımı ile kondansatörlerin patlamış olması, yanmış olması veya yerinden çıkmış olması durumlarını incelemektedir. Patlama ve yerinden çıkma gibi durumlarda ana kart ile bağlanışı kesilen kondansatörler ile karşılaşılmışsa eğer, yapılması gereken konu, kondansatörlerin yuvasının sağlamlığından emin olmaktır. Yine Ana kart üzerinde yaşanan bağlantı kesikliği, bir kondansatör değişiminden daha büyük sorunlara neden olabilir.


Kondansatör arızası durumunda ne yapılmalı?

Kondansatörlerin bozulması, genelde en çok yaşanan kısa devre sorunlarından birisidir. Bu sorun genellikle söz konusu kondansatörlerin şişmesinden anlaşılmakta veya bir akım ölçer ile tespit edilmektedir. Akım ölçer cihazları elektronik dünyasının en önemli ürünlerinden biridir. Öncellikle bilinmesi gereken nokta, tıpkı evlerdeki elektrik sisteminde kullanılan topraklama metotları gibi güvenlik önleminin alınmasıdır. Kondansatörlerde herhangi bir arıza karşısında sistemin zarar görmemesi için kendini patlatır. Ayrıca arıza olduğunu düşündüğünüz kondansatörler, düşük voltaj karşısında bile çabuk ısınır. Televizyonda yaşanan kondansatörler arızaları da yildirimelektronikizmir tv servisinin uzman ekipleri tarafından kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşturulmaktadır. Özellikle de arıza tespit bölümünde çalışan arkadaşlarımız, tüm ürün modellerine özgü araştırmalar yapmakta ve kondansatörler sorunlarına kalıcı çözümler yaratmaktadır.